Reklamı Kapat

22 Mayıs: Marmara’da Deprem Oldu, Binlerce Kişi Öldü

Editör: SerMimar.Net Tarih: 24 - Mayıs - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

22 Mayıs: Marmara'da Deprem Oldu, Binlerce Kişi Öldü

Tarihte bugün meydana gelen olayların bazıları şöyle:

İSTANBUL’DA DEPREM OLDU
Tarihin birçok farklı diliminde 22 Mayıs adeta depremlerle anılan bir tarih olagelmiştir. Dünyanın farklı noktalarında farklı yıllarda şiddetli depremler bu günde meydana gelmiştir.

22 Mayıs 1766 Büyük İstanbul Depremi, Marmara Denizi’nin doğusunda 22 Mayıs 1766 Perşembe sabahı olmuş bir büyük bir depremdir. Deprem İzmit’ten Tekirdağ’a kadar uzanan geniş bir alanda etkili olmuştur. Tsunami yaratmış, bu alanda önemli hasarlar meydana gelmiştir. 4.000’den fazla kişi ölmüştür. İstanbul’da; Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet Camii, Yedikule, Eğrikapı, Edirnekapı, şehir surlarında ağır hasar, Galata ve Pera, Kapalıçarşı, Ayasofya ve diğer camilerde hasar meydana gelmiştir. Deprem, Marmara’nın doğusunu önemli ölçüde etkilediğinden İzmit’te ve Karamürsel’de ağır hasarlar gözlenmiş, tsunami dalgaları limanları kullanılamayacak hale getirmiştir. Galata, Boğaziçi ve Mudanya kıyılarında deniz seviyesinde yükselmeler gözlenmiş ve Marmara Denizi’ndeki küçük adacıklar yarı-yarıya sular altında kalmıştır. Deprem Bozcaada, Selanik, İzmir ve güney Balkanlarda da hissedilmiştir.

22 Mayıs 1927 Çin’in Xining vilayetindeki deprem (Yaklaşık 200.000 ölü), 22 Mayıs 1960 Büyük Şili Depremi Richter ölçeğine göre 9,5 büyüklüğünde gerçekleşmiştir. (4.000 ile 5.000 arasında insan hayatını kaybetti.) Bu deprem bugüne kadar ölçülmüş en şiddetli depremdir. 22 Mayıs 1971’de Bingöl’de 6,7 büyüklüğündeki depremde 878 kişi ölmüştür.

KUZEY VE GÜNEY YEMEN BİRLEŞTİ
22 Mayıs 1990 tarihinde Osmanlı İmparatorluğundan bağımsızlığını ilan eden Kuzey Yemen ile son döneminde İngiliz hâkimiyetinde kalan Güney Yemen devletleri birleşti. Kısa süren birleşmenin akabinde Güney Yemen’deki Sosyalist Parti çeşitli bahaneler ileri sürerek tekrar ayrılmak istemişse de Kuzey Yemen zor kullanarak Aden’i ele geçirmiş ve ülkeyi bütün halinde idare etmeye başlamıştır.

NENE HATUN VEFAT ETTİ
22 Mayıs 1955 tarihinde 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının sembol kahramanlarından Nene Hatun vefat etti. Nene Hatun tarihimizde 93 Harbi olarak anılan 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca çalıştı. Adını bu şekilde tarihe yazdırdı. Henüz 20 yaşında olan Nene Hatun mücadeleye, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılmıştı.

VİCTOR HUGO VEFAT ETTİ
22 Mayıs 1885 tarihinde “Sefiller” adlı romanıyla dünya çapında ün kazanan eleştirel gerçekçilik akımının öncülerinden Fransız yazar Victor Hugo vefat etti. II: Abdülhamit romanlarını yakından takip ettiği Victor Hugo için bir taziye mesajı yayınladı.

BAKANLAR KURULU SSCB’Yİ PROTESTO ETTİ
Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgaline karşı çıkmak amacıyla Moskova Olimpiyatları’nı protesto eden ABD’nin çağrısına uyan Bakanlar Kurulu, 22 Mayıs 1980 tarihinde Türkiye’nin de olimpiyatlara katılmaması yönünde karar aldı. Bakanlar Kurulunun kendi iradesi ve halkın tepkisini dikkate alarak alması gereken bir kararı ABD’nin çağrısıyla alması manidar bulundu.

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

KATEGORİ: Genel

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder