Reklamı Kapat

Adıyaman Üniversitesi’nin Kaçak Binasına Mühür!

Editör: SerMimar.Net Tarih: 7 - Mayıs - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Adıyaman Üniversitesi'nin Kaçak Binasına Mühür!

ADIYAMAN’da, başkanlığını AK Partili Necip Büyükaslan’ın yaptığı Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi kampus alanında devam eden ‘Çok Amaçlı Spor Salonu’, ‘Fen Edebiyat Fakültesi’, ‘Mediko Sosyal Binası’, ‘İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’, ‘Merkezi Kafeterya’ ve ‘Merkezi Laboratuvar’ inşaatlarını ruhsat alınmadığı, kaçak olduğu iddiasıyla mühürledi.

Belediyenin bu tutumunun ardından yazılı bir açıklama yapan Adıyaman Rektörlüğü, “Daha önce başvurmamıza rağmen ruhsat vermeyen belediye, bu kez üniversite yetkililerine bilgi vermeden gizli bir şekilde inşaatları mühürlemiştir. Yapılan bu işlemin Türkiye’de üniversitelerle ilgili başka bir örneğinin bulunmadığı ve bu işlemin süreç itibariyle yasal olmadığı için inşaatların yapımına devam edilmektedir” açıklamasıyla tepki gösterdi.

Rektörlüğünü Prof.Dr. Mustafa Gündüz’ün yaptığı Adıyaman Üniversitesi’nde, 2008 ve 2009 yılları içerisinde Yüksek Öğretim Kurumu’nun onayı alındıktan sonra ihtiyaç duyulan birim ve yerleşkeler için temel atıldı. Kampus alanı içerisinde temeli atılan inşaatlar, geçtiğimiz 27 Nisan’da, denetime çıkan Adıyaman Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından, ruhsatı almadıkları ve kaçak olduğu gerekçesiyle tutanak tutularak mühürlendi.

TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK
Mühürlemenin ardından, uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu ifade ederek tepki gösteren Adıyaman Üniversitesi yönetimi, yazılı bir açıklama yaparak belediyenin tutumunu kınadı. 2008 yılında inşaatlar için ruhsat talebinde bulunmalarına rağmen belediyeden bir türlü cevap alamadıklarının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adıyaman Üniversitesi kurulmadan önce yerleşke içerisinde Sağlık Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mevcut lojmanlar ve Meslek Yüksekokulu binası bulunmaktaydı. Üniversite kuruluşundan sonra Meslek Yüksekokulu Atölyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığından tahsisi yapılan Rektörlük Binası, Mediko Sosyal Binası inşaatı, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu uygulama oteli inşaatı, Rektörlük Konutu inşaatı, Lojman inşaatı, Merkezi Araştırma Laboratuvarı inşaatı, Kapalı Spor Salonu inşaatı ve Fen Edebiyat Fakültesi inşaatları üniversitemiz tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üniversitemize yaptırılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi inşaatı da devam etmektedir. İl Özel İdaresi bitişiğinde yer alan Sağlık Yerleşkesinde de 2 adet hastane inşaatı devam etmektedir. Bu binalar kamulaştırıldığından daha önce ruhsatları hastane sahipleri tarafından alınmıştır. Fakat bu binalarda da revize projeler yapılarak inşaata devam edilmektedir. Yukarıda konu olan bazı mevcut binalar ve inşaatlar için 13.10.2008 tarih 2074 sayılı yazı ile ruhsat talebinde bulunulmuştur. Fakat şu ana kadar üniversitemize bir cevap verilmemiştir. Yerleşke içerisinde tüm altyapı projeleri (su, kanalizasyon, drenaj, yol, otopark, kaldırım) üniversitemiz tarafından yapılmaktadır. Bina ve inşaatlarımızın tüm fenni mesuliyetini Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı üstlenmektedir. 27.04.2010 tarihinde Adıyaman Belediye Başkanlığı İnşaat Kontrol Şefliği tarafından Üniversite yetkililerine bilgi verilmeden gizli bir biçimde mühürlenmiştir. Yapılan bu işlemin Türkiye’de Üniversitelerle ilgili başka bir örneğinin bulunmadığı ve bu işlemin süreç itibariyle yasal olmadığı için inşaatların yapımına devam edilmektedir.”

Adıyaman Üniversitesi’nin tepkisine neden olan mühürleme olayıyla ilgili olarak belediye yetkilileri ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Fadıl BİNZET/ADIYAMAN, (DHA)

KATEGORİ: Emlak

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder