Reklamı Kapat

Bu Reklamlar Hayra Alamet Değil!

Editör: SerMimar.Net Tarih: 19 - Ocak - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

inşaat firmaları, inşaat firmaları reklamları, inşaat firması, inşaat reklamları, sinpaş inşaat reklamları

İLK dikkatimi çektiğinde ‘rahatsız’ olmuştum. Sonra ilanlar zincirleme yayıldı. Son haftalarda öyle bir hal aldı ki; tıpkı yıllar önce bankaların “Ben daha çok faiz veriyorum” yarışına benzedi.

Bir inşaat firması çıkıyor, “Eviniz prim yapmazsa paranızı yüzde 10 fazlasıyla iade ediyorum” diyor. Bir başkası “Bizim evler çok kazandırdı” diyor… Evet, bugünün iş kültüründe satış ve pazarlama, en çok rekabetin yaşandığı iki alan. Bu iki alanda başarı için ciddi bir performans gerekiyor. Ama oyunu kurallarına göre oynamak şartıyla. Oysa bu sözünü ettiklerimiz çok sağlıklı gelişmeler değil. Çünkü geçmişte benzer durumlar yaşandı. Hepsinin son aşamasında bu tarz ilanlar gördük. Ve peşinden ciddi krizler oldu. Firmalar sıkıntıya girdi. İnşaatlar yarım kaldı…

Bir süre önce benim gibi bu ilanlardan rahatsız olan bir firma sahibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) şikayette bulunmuş. Haksız rekabet yapıldığını söyleyerek yardım istemiş. Bunun üzerine BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de şikayeti haklı bulup konut üreticisi altı firmayı incelemeye aldırtmış. Çünkü bu kampanyalar bankaların mevduat toplamasına benzetilmiş. Hemen belirtelim, BDDK bu konuda doğrudan bir müfettiş gönderip çalışma yapamıyor. Ancak dışarıdan takip edip, uygun görürse yani firmaların haksız rekabete neden olduğunu düşünürse Rekabet Kurumu’na ceza kesme tavsiyesinde bulunabiliyor.

BDDK ayrıca bu ilanları inceleyip inşaat firmaları için başka düzenleyici kurumları devreye sokabilir. Şöyle ki bir firma ilanlarında “Benim evlerim bir yıl içinde yüzde 20 prim yapacak” dediği zaman BDDK devreye girip tıpkı bankalardaki gibi firmalara sattığı konut kadar karşılık ayırmasını isteyebilir. Bu durumda firma çok ciddi bir nakdi karşılık ayırmak zorunda kalıyor. Bu inşaat firmalarının isimlerini ‘şimdilik’ kaydıyla burada kaleme almak istemedim. Ancak testi kırılmadan BDDK’nın harekete geçmesi çok olumlu bir hareket. Geçen hafta önüme gelen bir başka önemli bilgi notu ise Cefi Kamhi’nin Bodrum’daki bir türlü satamadığı marinasıyla ilgiliydi. Orada da ilginç bir gelişme var. Malum, Port Bodrum Yalıkavak Marina uzun süredir satışta. Geçen yıl birkaç ciddi alıcı çıktığını biliyoruz.

NOT: SİNPAŞ YÜZDE 10 PRİM TAAHHÜT ETMİŞTİ

Sinpaş geçtiğimiz günlerde başlattığı kampanya ile “satıştaki ve 2010’da satışa çıkacak projeleri için geçerli olacak kampanyada, daire alan tüketiciler, konutlarını teslim aldıktan sonra bir yıl içinde konutları prim yapmadığı takdirde iade edebilecekler ve ödedikleri paranın tamamını geri alabilecekler” şeklinde bir çalışma başlatmıştı.

Oğuz Demir’in köşesi/Para Dergisi

KATEGORİ: Köşe Yazıları

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder