Reklamı Kapat

Depreme Dayanıklı ve Çevreci 5 Bin Konut Üretecek

Editör: SerMimar.Net Tarih: 24 - Aralık - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, aynı sistemle 2015 yılına kadar 5 bin konut yapmayı öngörüyor. Piyasayı ve talepleri göz önünde bulundurup kolları sıvayan firma, İzmir’in ardından Ankara ve Antalya’da yeni konut projelerine başlayacak.

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı, Hafif çelik yapı sistemleri, Hafif çelik yapı, Akşan Yapı

Hafif çelik yapı sistemleriyle Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan’ da depreme dayanıklı konut, otel, hastane ve okul inşa eden Akşan Yapı, 2011’e iddialı giriyor. 2015 yılına kadar hafif çelik yapı sistemleriyle 5 bin konut inşa etmeyi hedeflediklerini aktaran Akşan Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, ekonomik krizden sonra konut sektörüne başka bir gözlükle baktıklarını kaydederken, piyasada hem müşteri beklentilerini hem de sektörel şartları iyi okuyup, sorulara ve sorunlara doğru cevapları bulmanın önemine vurgu yaptı.

Şimşek, “Çevre sorunlarına duyarsız, işletmesi pahalı olan, gereğinden fazla enerji tüketen konutlar ömrünü tamamladı. Artık sorunlara cevap üretebilen projelerin tercih edildiği yeni bir döneme giriyoruz. Bu yolda ki ilk projemiz 555 konutluk 35. Sokak İzmir’ de başladı. Arkasından Ankara ve Antalya’da yeni konut projelerine başlıyoruz. İkinci olarak 221 konutluk bir projemiz yeni yılda Ankara’ da başlıyor hemen arkasından 370 konutluk Antalya projemiz gelecek.” açıklamasında bulundu.

Ankara’da daha önce pazara farklılık getirmeyi başaran Ankaville projesini hayata geçirdiklerini dolayısıyla bu piyasayı iyi bildiklerini belirten Melih Şimşek, “Yeni proje kapsamında Ankara Çankaya’da 221 konut inşa edeceğiz. Özelliği yeşil bina konsepti ile tasarlanan Türkiye’nin ilk çok katlı çelik konut projesi olması. 63 dönüm arazide hayat bulacak proje 70-80 milyon lira büyüklüğünde. Yapımına şubat ayında başlanacak olan proje 24 ayda sahiplerine teslim edilecek.” ifadelerini kullandı.

Tıpkı İzmir’de olduğu gibi Ankaralı’ nın da müstakil konut sahibi olma talebini değerlendireceklerini dile getiren Şimşek, “Bu talepler doğrultusunda 2011 yılı içinde en az iki kooperatif projesine daha başlamayı planlıyoruz ki kooperatifler için kurguladığımız iş modelimiz de sektöre yeni bir bakış açısı getirecektir. Biz müstakil konutta oturmanın bir lüks değil, hak ve ihtiyaç olduğuna kanaat getiriyoruz.” dedi.

35. SOKAK’TA 2 BİN KİŞİ YAŞACAK

Melih Şimşek, İzmir Karşıyaka’da yapımı devam eden ve altı tipte 555 konuttan oluşan 35. Sokak ile ilgili şu bilgileri verdi:

“35. Sokak, İzmir’in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent’ te inşa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde. Projede, bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladık ve dörtte üçünü yeşil alana ayırdık. Burası kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2 bin kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor. Projenin Mimarı, İzmir Opera Binası projesinin yarışmasını kazanan, yapı dalında 2010 Ulusal Mimarlık Ödüllü’ nün de sahibi Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu.”

35. Sokak Projesi’ne başlamadan önce İzmir halkına “Nasıl bir evde yaşamak istersiniz?” sorusunu sorduklarını aktaran Melih Şimşek, “Çoğunluk ekonomik bir müstakil ev cevabını verdi. Zaten 35. Sokak da bu cevaptan ortaya çıktı. Bu beklenti sonucunda hazırlanan projemiz büyük ilgi gördü. Artık aileler çocuklarını eski komşuluk ilişkilerinin olduğu bir mahallede büyütmek istiyor.” diye konuştu.

2011 yılında konutun yanı sıra hafif çelik yapı sistemleriyle okul, hastane, otel ve eğitim tesisleri gibi yaşam alanlarının yapımına da devam edeceklerini ifade eden Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafif. Bu nedenle depreme daha dayanıklı. İnşası ise betonarmeye göre yüzde 10 daha ekonomik ve üç kat daha hızlı ilerliyor.” saptamasında bulundu.

Bugüne kadar yurt dışında yaptıkları projelerden bir kaçı hakkında bilgi veren Melih Şimşek şunları kaydetti:

“Afrika ve Ortadoğu’da da tercih edilmemizin en önemli sebebi, kullandığımız sistemin ve organizasyon yapımızın hızı. 2007’den beri Libya pazarında önemli projelere imza attık. 2010’da Libya’da Akşan Libya şirketimizi kurarak, bu pazarda daha büyük bir oyuncu olma kararımız doğrultusunda, konsantrasyonumuzu yoğunlaştırdık. En az 5 yıl daha Libya’da kalmayı düşünüyoruz. Yeni yıl ile birlikte hedef ülkelerimiz Cezayir, Mısır ve Katar’da iş yapmayı planlıyoruz. Öncelikle Cezayir’e eğitim yapıları inşa etmekle başlamayı hedefliyoruz.”

KATEGORİ: Firma, Sektör

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder