Reklamı Kapat

İran’ın Güneyinde 6,2 Şiddetinde Deprem

Editör: SerMimar.Net Tarih: 22 - Aralık - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İran’ın güneyinde önceki gece 6,2 şiddetinde deprem meydana geldi. Yerel saatle 22.12’de meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin güneydoğusundaki Fehrec ilçesine bağlı Hüseyinabad bölgesi olduğu bildirildi. İlk belirlemelere depremde 7 kişi hayatını kaybederken, ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

İran'ın Güneyinde 6,2 Şiddetinde Deprem

İran Deprem Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Mehdi Zare, Mehr ajansına yaptığı açıklamada depremin Sistan-Belucistan, Kerman ve Yezd eyaletlerinde de hissedildiğini söyledi. Kerman Valisi Neccar da bölgede en çok hasar gören yerlerin Fehrec ilçesine bağlı köyler olduğunu ve meydana gelen göçüklerden 7 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ayrıca üç köye ulaşım tamamen kapanmış durumda olduğunu belirten yetkililer, ölü sayısının artabileceğini kaydetti. Depremde yaralı sayısı ise şu ana kadar 25 olarak açıklandı.

Deprem bölgesi, 2003 yılında yaklaşık 30 bin kişinin öldüğü depremin yaşandığı tarihi şehir Bem’in yakın olduğu belirtiliyor.

Fars ajansı ise 30’dan fazla köyün harabeye döndüğü depremde, evlerin toprak kerpiçlerden yapılmasının hasar ve can kaybına neden olduğunu aktardı. Sağlık ekiplerinin bölgeye hızla ulaştığı ve çok sayıda ambulans ve doktorun hala teyakkuz halinde bulunduğu bildirildi.

Bölgede oluşan büyük yarıklar ve toprak kaymasının kapattığı köy yollarını araçla aşamayan ekiplerin, saatlerce yürüyerek ancak yaralılara ulaşabildiği kaydedildi.

Fars ajansı, depremin şiddetinin 6,5, merkez üssünün ise Rigan olduğunu bildirdi.

KATEGORİ: Genel

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder