Reklamı Kapat

Kaleseramik; Dünya’nın İlk Seramik Evini Üretti

Editör: SerMimar.Net Tarih: 15 - Ocak - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kaleseramik, 2004 ve 2005 yıllarında demo olarak ürettiği seramik evlere, yeni üretilen su emmeyen ve geçirmeyen özelliğe sahip seramik köpük Kaleserafoam malzemesi de kullanılarak son şeklini verdi.

Kaleseramik; Dünya'nın İlk Seramik Evini Üretti

Kale Grubu Şirketleri Başkanı İbrahim Bodur, “Bu evlerin iskeletini hafif yapısal çelik üreticisi Apec firması geliştirdi. İskeleti onlar yapıyor, kaplamasını biz. İlk defa benim doğduğum yer olan Nevruz Köyü’ne imam evi olarak yaptık. Bu evin en büyük özelliği her şeyiyle sadece 18 ton ağırlığında olması. Klasik inşaat yöntemiyle yapılan aynı büyüklükteki bir evin ağırlığı ise 200 ton oluyor. İkinci bir özelliği 17 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlanabilmiş olması. En önemli özelliği ise bizim iddiamız, seramik evler 7-8 şiddetinde bir depreme dayanacak. Japonya’daki son depremde 5 kişi enkaz altında öldü, 100 kişi yaralandı. Bizde böyle bir deprem olsa 5 kişi değil 500 bin kişi ölür. Bu açıdan seramik evler çok önemli. Ayrıca izolasyonuyla sıcaklık soğukluk farklarını asgariye indirecek. Yüzde 50 oranında yakıt tasarrufu sağlayacak” dedi.

En kısa zamanda seramik evlerde seri üretime başlayacaklarını, yılın ikinci altı ayında 1000 seramik ev yapmayı hedeflediklerini kaydeden Bodur, bu evlerin inşaat süresinin çok kısa olmasının, ev sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlayacağını ifade etti. Bodur, klasik evlerin 18-24 aydan önce tamamlanamadığını vurguladı, “Seramik evler 17 günde tamamlanıyor. Konutun maliyetini de düşürecek. Kısacası konutta devrim gerçekleşecek” dedi.

Nevruz Ev projesi
Seramik Ev Proje Lideri İnşaat Mühendisi İlkay Çimentepe, evin dünyanın en iyi izolasyonuna sahip, bütün deprem ve dış yüklere karşı çok güçlü olarak yapıldığını ifade etti.

108 metrekarelik evin yapımında kendisiyle bir inşaat teknikeri, bir mimar, 8 usta ve 4 yardımcı elemanın çalıştığını belirten Çimentepe, iskelette hafif yapısal çelik kullanıldığını bildirdi, “8 şiddetinde veya üzerindeki depremlerde hiç sarsılmadan ayakta kalır.

Dolayısıyla son derece hafif bir kütlenin altında yaşamış olacağız. Metrekare maliyeti 850 YTL ile 1000 YTL arasında değişen seramik evler ihtiyaca göre 3 katlı olarak da yapılabiliyor” dedi.

KATEGORİ: Mimari

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder