Reklamı Kapat

Kayseri’deki Çağdaş Cami Proje Yarışması Sonuçlandı

Editör: SerMimar.Net Tarih: 30 - Mayıs - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kayserideki Çağdaş Cami Proje Yarışması Sonuçlandı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Mimarlar Odası’nın düzenlediği ‘çağdaş cami projesi’ yarışmasında 250 projeden 6’sı eşdeğer ödülün sahibi oldu.

Organik malzemelerle yapılması planlanan, ekolojik “Yeşil Cami” projesiyle ödül alan mimarlardan Ömer Selçuk Baz, “Mimar Sinan bugün cami yapmaya kalksa kubbe ve kemerden uzak yapılar yapardı. Cam ve çelik gibi materyalleri, ileri teknolojiyi kullanırdı” dedi.

Yeşil Cami’yi, ekolojik malzemeyle gerçekten yeşil bir cami olarak tasarlayan Mimar Didem Durakbaşa Tuwien ve Ömer Selçuk Baz projeyi şöyle anlattı: “Hedera adlı; yaz, kış yapraklarını dökmeyen bir sarmaşık türü kullanarak caminin dış çeperini oluşturduk. Aslında yapı basit bir cam prizma.

Bizim yapmak istediğimiz ibadet etmenin mistik yanını karmaşıklıkla zedelememekti. Mimar Sinan bugün cami yapmaya kalksa o dönem yaptığı camileri yapmayacaktı. Çünkü Sinan, dönemi içinde çok radikal yapılar yaptı. Şimdi cam, çelik gibi materyalleri, ileri teknolojiyi kullanarak çok daha farklı, kubbe ve kemerden uzak yapılar yapardı.”

Kayserideki Çağdaş Cami Proje Yarışması Sonuçlandı

Nurdeniz ERKEN/Sabah

KATEGORİ: Yarışmalar

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder