Reklamı Kapat

Kocaeli’nde Kurulacak Deprem Simülasyon Merkezinin İhalesi Yapıldı

Editör: SerMimar.Net Tarih: 2 - Mayıs - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Kocaeli'nde Kurulacak Deprem Simülasyon Merkezinin İhalesi Yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şiddetli depremlerde oluşan koşulları vatandaşlara yaşatmak için simülasyon merkezi kuruyor.

Sismolojik izleme çalış
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şiddetli depremlerde oluşan koşulları vatandaşlara yaşatmak için simülasyon merkezi kuruyor.

Sismolojik izleme çalışmalarının da ana noktası olacak merkez için Büyükşehir Belediyesi’nde ihale gerçekleştirildi.

Mini bir tiyatro platformu içinde oluşturulmuş ev ortamı görünümlü simülasyon merkezi ile ilgili yapılan ihaleye 10 firma katıldı. En yüksek teklifi Gögercin İnşaat 368 bin TL ile verirken, en düşük teklif 311 bin 500 TL ile Mevlüt Erturan İnşaat’tan geldi.

Sekapark alanı içinde yapılacak olan Simülasyon ve Sismolojik Merkezi’nin, müteahhit firmaya yer tesliminin ardından 90 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

Hareketli bir zeminde kurulacak olan simülasyon merkezinde yaklaşık 10 kişi deprem anını üç boyutlu yaşayabilecek. Gelişmiş teknoloji ile çalışan ve bilgisayar kontrollü olacak merkezde zemin, sağa-sola, öne-arkaya, yukarıya-aşağıya olarak hareket edebilecek. Bu hareketler birbirlerinden bağımsız olacak ve böylece deprem sarsıntısına çok yakın hareketler elde edilebilecek. Hareketler farklı şiddetlerde ve sürelerde verilebilecek. Gerçekçiliği artırmak üzere ses, ışık, video görüntü efektleri de bulunacak. Anonslar ve ses efektleri, önceden belli kalıplar halinde oluşturulup bilgisayarda depolanmış ses dosyalarının uygun sırayla seçilip kullanılması suretiyle yapılacak. Işık efekti donanımı platformun büyüklüğüne uygun güç ve sayıda kontrollü olarak uygulanacak. Büyükşehir Belediyesi bu projesiyle deprem anında yapılması gerekenleri üç boyutlu şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Teorik eğitimlerin de verileceği merkezde ayrıca Kocaeli’nin değişik yerlerinde kurulan 10 ivme ölçerin izlenebildiği bir bölüm yer alacak. Farklı verilerin farklı ekranlarda takip edilebileceği merkezde verilerin değerlendirme çalışması yapılacak.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, en ufak yer hareketini bile kaydeden ivmeölçer cihazı monte edilmesi çalışmalarını, 2010 yılına kadar bütün ilçelere yaymayı hedefliyor. Bu çalışmalarda, 10 olan ivmeölçer sayısı, yıl sonuna kadar 45’e ulaşacak. İvmeölçer cihazlarının finansmanı ise cihaz kurdurmak isteyen sanayi kuruluşları tarafından karşılanacak.

KATEGORİ: Genel

ÖNCEKİ KONU:
SONRAKİ KONU:


Yanıt Gönder