Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Seranit Merdivenli Sokaklar Tasarım Yarışması Sonuçları Açıklandı!

İstanbul’un Merdivenli Sokakları İTÜ, Dokuz Eylül ve Mimar Sinan öğrencilerinin tasarımları ile hayat bulacak!

Seranit’in düzenlediği İstanbul’un merdivenli sokaklarının tasarım yarışmasının ödül töreni 15 Mayıs tarihinde Beşiktaş Conrad Otel’de Sinpaş yetkilileri, Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Üsküdar, Beykoz, Ümraniye ve Fatih belediye yetkilileri, jüri üyeleri, Türkiye çapında çeşitli üniversitelerden bölüm başkanları ve yarışmaya katılan tüm öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Törenin sunuculuğunu Özlem Gürses yaptı. Gürses’in sunumu törene renk kattı.

üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir planlama ve endüstriyel tasarım bölümü öğrencileri, İstanbul’un kent ile özdeşleşen merdivenli sokaklarına yepyeni bir ruh kazandırmak için yarıştı. Seranit’in, genç tasarımcı adayları ile gerçekleştireceği projeyle Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Beykoz, Sarıyer, Ümraniye, Üsküdar ve Fatih Belediyelerinde bulunan İstanbul’un 8 ilçesindeki merdivenli sokaklar yenilenecek.

Ödül töreninde her bir merdivenli sokak için birinci seçilen tasarıma 5 bin TL ödül verildi. Birinci seçilen sekiz merdivenli sokak tasarımı arasından yeniden bir değerlendirme yapıldı. Buna göre; birincilik ödülü Fatih Belediyesi için yaptıkları tasarım ile İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğrenim görmekte olan Seda Bakır, Aslı Nur Paktaş ve Okan Aydoğu’nun oldu. Öğrenciler 5 bin TL’lik ödülün yanı sıra İtalya’nın önde gelen tasarım okulu Domus Academy’de 15 günlük yaz bursu kazandı. Öğrencilere ödülü Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Oflaz ve Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan verdi. İkincilik ödülü Beykoz ilçesi sokağı için yaptıkları tasarım ile Dokuz Eylül üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğrenim görmekte olan Mete Keskin, Mehmet Örücü ve Esra Yılmaz’a verildi. Öğrenciler 5 bin TL’lik ödülün yanı sıra 2010 Uluslararası İspanya Mimarlık Festivali’ne katılım hakkı kazandı. Öğrenciler ödülü Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanifi Dilmaç ve Jüri Başkanı Prof. Rengin ünver verdi. üçüncülük ödülünü ise İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğrenim görmekte olan Remzija Mert ve Dokuz Eylül üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okuyan Faruk Can ünal Beşiktaş ilçesi için yaptıkları tasarım ile paylaştı. Öğrenciler 5 bin TL’lik ödülün yanı sıra 2010 Londra Bienali’ne katılım hakkı kazandı. Öğrencilere ödülü Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Kemal çiloğlu ve Sinpaş GYO CEO’su ve Seranit Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Çelik verdi.

Beyoğlu İlçesi birincileri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde okuyan Nicoloz Lekveisvili ve İlhan Müedin ödülünü Beyoğlu Başkan Yardımcısı İlhan Turan, Sarıyer İlçesi birincileri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde okuyan Sadun Savaşoğlu ve Mehmet Burak Soykurum ödülünü Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Şinasi Yalçın, Şişli İlçesi birincileri İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okuyan Deniz Gezgin, çağın Sergin, Melike Özkan, Can Başar ödülünü Seranit Kurumsal İletişim Müdürü Aslıhan Aydın, Üsküdar İlçesi birincileri ödülünü İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okuyan Cansu Demiral, Özlem Tokgöz, Efecan Tirelioğlu Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Büker, Ümraniye İlçesi birincileri İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okuyan Melike Atay ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde okuyan Kaan Aşer ödülünü Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkaptan tarafından aldı.

Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan yaptığı konuşmada “Tasarımları ve ürünleriyle mekânlara estetik değer katan Seranit markası olarak Merdivenli Sokaklar projemizi düzenledik. Merdivenli Sokaklar proje yarışmasını, 2010’un İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’ne katkıda bulunmak amacıyla geliştirdik. Seranit olarak hedefimiz

kentimizin değerli mekânlarına estetik dokunuşlar yapmaktı. Anadolu’nun dört bir yanına gönderdiğimiz duyurular, üniversite öğrencileri arasında büyük heyecan ve ilgiyle karşılandı. ülkenin her yerinden gelen yüzlerce başvuru rekor seviyeye ulaştı. Bu, İstanbul’un gerçekten de bir kültür başkenti olduğunun göstergesiydi. Gösterilen ilgi, aynı zamanda gençlerimizin potansiyelini açığa çıkarma bakımından doğru bir proje geliştirdiğimizin kanıtıydı. Merdivenli Sokaklar projemiz ile hem geleceğin profesyonelleri olan üniversite öğrencilerini destekleyip ödüllendirerek hem de kentsel mekânları yenileyerek iki açıdan toplumsal yarar sağlayabildiğimizi ümit ediyoruz. Merdivenli Sokaklar Projemizde dereceye giren sevgili öğrencilerimiz, yaptığınız çalışmalar Seranit ailesi olarak bize gerçekten gurur verdi. ülkemizin geleceğine dair umutlarımızı yeşerttiniz. Bu mütevazı ödüllerin sizi daha da motive edeceği ümidiyle hepinizi yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

Başkanlığını Yıldız Teknik üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Rengin ünver’in yapacağı yarışma jürisinde; Prof. Kemal çorapçıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi), Doç. Dr. Sinan Mert Şener (İstanbul Teknik üniversitesi), Doç. Dr. Feride Önal (Yıldız Teknik üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Müjdem Vural (Yıldız Teknik üniversitesi), Boğaziçi İmar Müdürü Y. Mimar Yakup Demirhan (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ve Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan bulunuyordu.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye www.merdivenlisokaklar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Seranit Hakkında
Seranit Granit Seramik Sanayii Ticaret A.Ş. Türkiye’nin ilk Teknik Porselen üreten fabrikası olarak Bilecik Organize Sanayi Bölgesinde 1992 yılında kurulmuş, 1993 yılında üretim faaliyetine başlamıştır. 55.000 m²’si kapalı olmak üzere toplamda 102.000 m²’lik bir alanda faaliyetini sürdürmekte olan SERANİT’in kapasitesi 8,5 milyon m²’ye ulaşmıştır. Sahip olduğu üretim teknolojileri ile dünya teknik porselen üreticileri arasında saygın bir yer edinen SERANİT, bünyesinde gerçekleştirdiği AR-GE ve üR-GE çalışmaları sayesinde birçok ilk’e de imza atmıştır. (Doğan Haber Ajansı) 5 saat önce.. [2057294]

KATEGORİ: Yarışmalar

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder