Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “27 yıl tehlikeli bir sektör olan inşaat sektöründe iş yaptığını belirterek, o dönemde işçilere baret giydirmek, eldiven taktırmak gibi basit güvenlik tedbirlerini aldırmanın dahi zorolduğunu” hatırlattı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, KKTC’de düzenlenen mitingde Türkiye aleyhine taşınan pankartlar ve kullanılan sözleri kabul etmenin mümkün olmadığını söyleyerek, bu olayların bütün KKTC halkına mal edilemeyeceğini, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “eksik bile söylediğini” belirtti.

Bakan Çağlayan, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) ile sabah kahvaltısında bir araya gelerek, KKTC ile ilgili son tartışmalar, OSTİM’deki patlamalar ve Türkiye’nin ABD, İsrail ve Mısır ile ticari ilişkilerine dair önemli açıklamalar yaptı.

Çağlayan, KKTC’deki miting için, “Taşınan pankartları görseniz, sözleri duysanız hiçbiriniz Başbakanın açıklamasından daha azını yapmazdınız” diyerek, Başbakan Erdoğan’ın pozisyonunda kim olursa olsun aynı tepkiyi göstereceğini, çünkü gerçekten KKTC’nin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu ve ne anlam taşıdığını anlatmaya gerek olmadığını söyledi.

KKTC için verilen mücadelelerin her zaman belli olduğunu hatırlatan Çağlayan, “Ne Türkiye ne de bizim hükümetimiz böyle bir şeyi kesinlikle hak etmiyor. KKTC’deki bir Türk vatandaşının elinde Güney Kıbrıs Rum kesiminin bayrağını taşımasını kimse bana izah edemez, kimse buna haklı bir gerekçe gösteremez” diye konuştu.

Çağlayan, KKTC’de kişi başına düşen milli gelir ve asgari ücretin Türkiye’den çok fazla olduğunu belirterek, KKTC vatandaşlarının yarısından fazlasının devlet memuru olduğunu hatırlattı. Çağlayan, bugün KKTC’nin kendi ekonomisi ile bağdaşmayacak kadar ciddi bir savurganlık içinde olduğunu ifade ederek, buna kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını bildirdi. Bakan Çağlayan, “Sayın Başbakana ben de sonuna kadar katılıyorum, eksik bile söylemiştir, yapılan şeyleri kabul etmek mümkün değildir” dedi.

Bakan Çağlayan, Kıbrıs’ta binlerce insanın şehit olduğunu, kendisinin de harekat sırasında 5 arkadaşı ile birlikte askerlik şubesine giderek savaşa gitmek için başvurduğunu, ancak yaşı tutmadığı için kabul edilmediğini anlatarak, bunun için, nedeni ne olursa olsun o mitingdeki tutumu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Kendilerinden önce KKTC yetkililerinin buna tepki vermesi gerektiğini dile getiren Çağlayan, Türkiye’yi aşağılayan ifadeleri içeren dosyayı gördüğünü, hassasiyet göstermesi gereken bir taraf varsa bunun KKTC değil, Türkiye olduğunu kaydetti.

Çağlayan, bu mitingde yapılanları bütün KKTC halkına mal etmenin de yanlış olacağını söyleyerek, bunu yapan grupların Türkiye’nin varlığından rahatsız olan kişilerden oluştuğunu bildirdi.

-OSTİM’DEKİ PATLAMALAR-
Bakan Çağlayan, OSTİM’deki patlamalar için de, insan hayatının çok değerli olduğunu söyleyerek, bu iş yerleri için farklı denetimler olduğunu, denetimlerin etkin yapılması ve yaptırımların caydırıcı olmasının gerektiğini söyledi.

OSTİM ve İvedik’teki işletme ruhsatlarının organize sanayi bölgesi tarafından verilmesinin doğru olduğunu, bunun belediyeyi ilgilendiren bir yönü bulunmadığını söyleyen Çağlayan, bu patlamalardan herkesin ders çıkarması gerektiğini bildirdi. Çağlayan 27 yıl tehlikeli bir sektör olan inşaat sektöründe iş yaptığını belirterek, o dönemde işçilere baret giydirmek, eldiven taktırmak gibi basit güvenlik tedbirlerini aldırmanın dahi “deveye hendek atlatmaktan zor olduğunu” hatırlattı.

Çağlayan, kendisine gelen raporlara göre patlamalarla ilgili kaçak akaryakıt üretiminin olduğu yönünde henüz bir bulgu bulunmadığını da sözlerine ekledi.

AA

KATEGORİ: İnşaat

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder