Reklamı Kapat

Eskişehir’in Deprem Gerçeği

Editör: SerMimar.Net Tarih: 14 - Şubat - 2010
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

deprem, eskişehir deprem, eskişehirde deprem, eskişehir osman gazi üniversitesi, deprem araştırma merkezi, esogüdam, eskişehir fay hattı, osman gazi üniversitesi, eskişehir fay zonu, Eskişehir'in Deprem Gerçeği

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi (ESOGÜDAM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Tosun, Eskişehir fay zonunun her an 6 büyüklüğünde bir deprem oluşturma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Tosun, yaptığı açıklamada, 7 Şubat’ta merkezi üssü Eskişehir il merkezi olan ve sırasıyla 3.7, 2.6. ve 2.7 büyüklüğünde depremlerin yaşandığını belirterek, “Eskişehir merkezi, 4 ayrı kaynak zonunun (Kuzey Anadolu Fay Zonu, Eskişehir Fay Zonu, Kütahya Fay Zonu ve Simav Fay Zonu) etkisindedir. Eskişehir il merkezi için kritik kaynak zonu, Eskişehir fay zonudur. Bu zon 6.8 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline sahiptir ve Eskişehir il merkezi için ‘yakın kaynak zonu’ etkisi oluşturacaktır. Eskişehir il merkezinde bu kaynak zonundan kaynaklanan 6 büyüklüğüne sahip bir depreminin her an oluşma ihtimali mevcuttur. Ülkemizde halen yalnız Eskişehir ili değil İç Ege Bölgesi’nde, Güney-Batı Anadolu’da, Batı Marmara’da ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin batı bölümünde orta büyüklükte (6.0-6.5) bir depremin oluşma ihtimali yüksektir. Belirtilmelidir ki, ülkemizde ortalama her 6 yılda bir orta büyüklükte bir deprem oluşurken, son dönemde bu süre aşıldı. Orta büyüklükteki bir depremin (6.4 büyüklüğünde), en son 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl’de meydana geldiği bilinmelidir” dedi.

KATEGORİ: Genel

ÖNCEKİ KONU:
SONRAKİ KONU:


Yanıt Gönder